Lady Grammophon Nükhet Duru ile “Merhaba” Dedi – Muhabirce

Almanya’nın Dortmund kenti ile özdeşleşen Grammophon Dortmund, uzun bir restorasyon döneminden sonra Lady Grammophon’un kapılarını davetlilere açtı.

Dortmund’ta Eberstr. ‘de bulunan eski Grammophon restoran büyütülerek yeni bir etkinlik salonuna dönüştürülmüş. Modern iç dizaynı –süslemeler ve mobilyasıyla eski Grammophon adeta yeniden yaratılmış ve yeni bir Lady Grammophon’a dönüştürülmüş. Tabii bunda eşi Hasan Dere’nin de ifade ettiği gibi Lady Asena’nın dokunuşlarının etkisi büyük.

T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci ve Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti SPD Milletvekili Volkan Bran’ın da katıldığı yeni „Lady Grammophon’un görkemli açılışına Dortmund ve çevresinden olduğu gibi, Türkiye‘den’de cemiyet hayatının tanınmış simaları, sanatçılar, siyasetçiler katıldı.

“TÜRKLERE HİZMET EDECEK ÖNEMLİ BİR MEKAN”


Açılışa eşi Konsolos Fatma Taşan Cebeci ile gelen T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, burada kısa bir konuşma yaptı. Cebeci, “55 bin Türk vatandaşının yaşadığı Dortmund şehrine böylesi nezih bir mekanı kazandıran Hasan Bey ve eşini tebrik ediyorum. Umuyorum ki bu mekan, vatandaşlarımızın özel eğlencelerini, gecelerini, balolarını kutladıkları mekan olarak hizmet verecektir. Bunun yanında da Türk mutfağının, geleneklerimizi, kültürümüzün tanıtımına da ev sahipliği yapacağına inanıyorum, hayırlı uğurlu olsun“ dedi.

RİSK ALMAYAN BAŞARILI OLAMAZ


Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti SPD Milletvekili Volkan Baran ise, “Hasan Dere 5-6 yıl önce Dortmund’ta Grammophon restoran’ı açtığında farklılık olduğnu gördüm ve farkın büyüyerek devam, ettiğini gördüm. Buranın arka tarafında Grammophon Events salonunda çok güzel etkinlikler yapıldı. Hayatımıza güzel renkler katıldı.

Hasan Bey daha sonra bu küçük restoranı ‘ben burayı salon yapacağım’ dedi. Olmaz dedik, fakat kendisi planladi çizdi, eşi Asena hanımefendi çorbaya tuzunu kattı ve ortaya böyle mükemmel bir salon çıktı.


Gerçekten Hasan Dere ve eşi Asena hanım bu kadar güzel insanı biraraya getirebiliyor ve böyle büyük işler yapabiliyorsa, Dortmundlu bir siyasetçi olarak ne mutlu bize. Ruhu genç atılgan girişimcilerimizin olması bizim için çok önemli. Pek çok kişinin de bunu yapmasını istiyoruz. Kimse riske girmek istemiyor ama risk almayan vizyonu olmayan insanlar başarılı olamaz. Bu nedenle Hasan beyi tebrik ediyoruz, gerçekten kendisi ile yaptığı işlerden dolayı ve dostluğundan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.


Grammophon’un sahibi Hasan Dere ise konuşmasında, başta eşi Asena olmak üzere hazırlık aşamasında emeği geçen herkese teşekkür etti: “Biliyorsunuz 600 kişi kapasiteli bir Grammophon Event salonumuz var. Burası da ona ek olarak 350 kişilik bir etkinlik salonu oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, beni yalnız bırakmayan dostlarıma teşekkür ediyorum, hoşgeldiniz.”

Asena ise Lady Grammophon’un kendisi için manevi anlamının çok büyük olduğunu, eşi Hasan Dere ile tanıştığı mekan olduğunu ifade ederek “Bu mekan, bana eşimi, ilk ilişkimizi, tanışmamızı hatırlatıyor. Bugün bu güzel Salonu’nun açılışını görmek Allah’ın bize bunu nasip etmesi beni çok mutlu etti. Eşimle çok güzel işlere imza attığı için daha çok gurur duydum. Mekanın hazırlanmasında çok çalıştım, çalışırken de farkında olmadan eşime az zaman ayırmışım. Artık salon bitti, eşimle daha fazla vakit geçireceğim için sevinçliyim” dedi.

Asena, açılışı Nükhet Duru ile yapma fikrinin ise salona isim ararken doğduğnu belirterek “Grammophon Lady açılışı için isim ararken, kendisi de bir lady ve Türkiye’nin en önemli seslerinden biri olan Nükhet Duru’yu davet etmeye karar verdik. Aslında benim profesyonel olarak ilk sahne aldığım programda, Nükhet Duru o gecenin assolistiydi. Sahneye çıkacağımda baktım, karşımda Nükhet Duru duruyor. Geldi yanıma, ay sen yeni misin? Ay çok da küçük bu diyerek, çok tatlı bir dokunuş yapmıştı. Dokunuş o dokunuş, aslında Nükhet Duru bize uğurlu gelecek. 25 yıl önce ki o uğurlu dokunuşuyla hayatımda çok şey değişmişti“ diye anlattı.

Asena’nın eşi Hasan Dere ise, “Büyüyen bir Grammophon ismi var. Çok değerli dostlarla açılışta beraberiz. Grammophon Lady’nin hazırlık döneminde eşimin çok gayretleri oldu, demek ki salon dizaynına bir kadın eli değecekmiş onu gördüm. Eşim başta olmak üzere, varlığıyla ve katılımıyla katkı sunan herkese teşekkür ediyorum“ dedi.

VE NİHAYET NÜKHET DURU

Grammophon Lady’de yapılan konuşmaların ardından davetlilerle ana salon Grammophon’a geçilerek açılış programına devam edildi. Programın başlamasıyla önce Hakan Balcı, ardından Selen Çelebi sevilen şarkılarıyla davetlileri eğlendirdi.

Son olarak özlemle beklenen sanatçı Nükhet Duru sahneye geldi. Sevilen ve dillerden düşmeyen birbirinden güzel şarkılarıyla salonu coşturdu.

Sahne performansı ve ara ara yaptığı esprilerle, davetlilerden büyük alkış alan sanatçı şarkılarını masaları dolaşarak seslendirdi. Şarkılarıyla dinleyenleri adeta mest eden Nükhet Duru kuliste bir ara habercilerle sohbet etti:

43 YILDIR SAHNELERDEYİM


Kuliste Asena ile habercilerin karşısına çıkan Nükhet Duru, “43 yıldır bu mesleğin içindeyim. Biraz ara vermiştim, yaz itibariyle yine çok fazla çalışmaya başladım. Artık Avrupa’ya da çıkacağım, yeni kayıt çalışmalarına da başlayacağım. Asena’nın da çok uğurlu geleceğine inanıyorum. Asena telefon açtığında, hem sevindim, hem de hemen kabul ettim. Ayrıca mekanı çok beğendim, her haliyle mükemmel. Asena’nın kariyerinde böyle bir makanın olması, önemli bir halka. Ayrıca güzel bir yuva kurmuş. Her gün görüşemesek de Asena’yı ben kardeş kadar severim. Karakteriyle, davranışıyla, duruşuyla, dürüstlüğü ile çok farklı bir dans yıldızı. Türkiye’de bir ekol yaratmış bir isim. Burada da eşi ile birlikte yurdumuzu aşan bir mekanın sahibi olması, bana gurur veriyor“ sözleriyle duygularini ifade etti.

Hülya Sancak/DHA-TE/ DORTMUND

Giriş Formu
Kayıt Formu